Ulica Szelągowska

Ulica Szelągowska nazwę swą zawdzięcza części Poznania zwanej Szelągiem. Szeląg znajduje się pomiędzy wzgórzami winiarskim a rzeką Wartą. Na terenie dawnego Szeląga znajdowała się w XVI wieku fabryka prochu należąca do kupieckiej rodziny Szylingów.

W 1927 roku istniejącą już aleję Szelągowską postanowiono uregulować. Zrobiono to ze względu na rosnący ruch w stronę Naramowic oraz budującej się spalarni śmieci. Przywieziono ziemię, wykonano umocnienia skarp betonem i płytami. Ulicę wyłożono brukiem z głowaczy. Ziemię przywieziono z okolic trasy do Biedruska. Chodnik miał 5 metrów szerokości, jezdnia 10 metrów, a zadrzewiona promenada wzdłuż Warty 8 metrów.

Ulica Szelągowska

Ulica Szelągowska około 1945 roku i dzisiaj.

Ulica, jak widać na kolejnych fotografiach, odcięła się bujną roślinnością od rzeki. Dzisiaj, przy rzece, przy ulicy i promenadzie zwanej Wartostradą ze wszystkich stron napotykamy na roślinność, niestety w żaden sposób nieuregulowaną.

Ulica Szelągowska

Ulica Szelągowska, widok na Wartę i promenadę z wiaduktu kolejowego

Na powyższym porównaniu widzimy ulicę Szelągowską w całej okazałości oraz całkowicie schowaną za drzewami. Zza wiszącego mostu wyłania się kawałek przyczółka Wielkiej Śluzy, widocznej w całości na starej fotografii.

Poniższe porównanie nie odzwierciedla tego samego miejsca. Dzisiejsza fotografia wykonana została z brzegu Warty w kierunku południowym ze względu na zasłaniającą widok roślinność.

Ulica Szelągowska

Ulica Szelągowska, widok na Wartę i promenadę

Wspomniana wyżej Wielka śluza stanowiła jeden z elementów Twierdzy Poznań. Był to potężny, 82 metrowy most wybudowany w latach 1829-1832. Jej zadaniem było spiętrzanie wód Warty za pomocą specjalnych zasuw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...