Ulica Jana Matejki i Plac Stanisława Wyspiańskiego

Jestem oczarowany ulicą Matejki, za każdym razem. Lubię patrzeć na nią z Parku Wilsona, iść nią tam i z powrotem, zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na nią z perspektywy fotografa uwieczniającego ją dla nas przeszło sto lat temu. Ten, kto lubi stary Poznań, wie o czym mówię.

Pocztówki pochodzą z pierwszej dekady XX wieku. Wtedy, ulica Matejki nazywała się Neue Gartenstrasse/Nowoogrodowa, taką nazwę nosiła do roku 1918. Prezentowany fragment to część tak zwanego Johow-Gelände, czyli obszaru Jehowa, od nazwiska jednego z właścicieli tych terenów. Według jego koncepcji teren podzielono na wzór prostokątnej siatki i zaczęto budować kamienice z luksusowymi apartamentami i poddaszami dla służby, całość w stylu secesyjnym i eklektycznym.

Matejki Neue Gartenstrasse 1905-15

Ulica Matejki, po prawej Park Wilsona, ówczesny ogród botaniczny

Matejki Neue Gartenstrasse 1906

Widok z Parku Wilsona na ulicę Matejki, po lewej ulica Siemiradzkiego

Matejki Wyspiańskiego Hardenberg-Platz (obecnie plac Wyspiańskiego przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki) na początku XX wieku Kolekcja pocztówek Romana Trojanowicza

Plac Wyspiańskiego, wtedy Hardenberg-Platz

Matejki Neue Gartenstrasse 1905-15 2

Ulica Matejki, róg Siemiradzkiego

Część pocztówek pochodzi ze strony Cyryl – Cyfrowe Repozytorium Lokalne, a pochodzą z kolekcji pocztówek Romana Trojanowicza.

Ogromne podziękowania dla Radia Merkury, które użyczyło balkonu swojej siedziby do wykonania fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...