Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

W końcu wybrałem się wykonać te trzy fotografie. Chciałem już dawno to zrobić i zestawić w porównaniu z fotografiami Stanisława Wiktora z roku 1979, ale zawsze coś – to za dużo liści na drzewach, to mi się nie chciało. I choć na TKKF przy Słowiańskiej daleko nie mam, postanowiłem wybrać się autem, bo po drodze chciałem nakarmić kaczki w Parku Sołackim. A że zimno dzisiaj, akumulator odmówił posłuszeństwa. Muszę przyznać, że ciężko się samemu odpala na tzw pych. Nie dałem za wygraną i po wielu samotnych próbach zaprzęgłem do pracy przechodniów. Zmarzłem jak reks, palce mi skostniały, z nosa leciało, ale się udało.

Na fotografiach nie ma jeszcze tzw. trasy średnicowej oraz wykopu szybkiego tramwaju. Jest za to stara ulica Słowiańska, wchodząca wtedy jeszcze w dzisiejszą ulicę Gen. Maczka oraz ulica Obornicka, po której turla się ogór i trochę nowszy Jelcz (widzę też nyski, tarpana, wołgi, maluszki). Na trzeciej fotografii widać blaszak, w którym podobno był bar. Zatrzymywał się tam mój Tata na golonkę. Czy coś komuś wiadomo na temat tego blaszaka? Stał w miejscu dzisiejszej Willi Urbano. Dzisiaj też zauważyłem, że wieżowce powstawały w różnych okresach i różnią się od siebie nadbudówkami, pewnie winda dojeżdża w jednych na 10, a w innych na 11 piętro. Czy te starsze wieżowce nie były czasem budowane dla wojskowych? Jeden, z tego co wiem, jest na pewno wojskowy. I ta „kamienica” na rogu Maczka i Piątkowskiej – jak to się stało, że przetrwała w niezmienionej formie?

Jakiegoś wielkiego szału nie ma z tymi porównaniami, bo na moich zdjęciach z dzisiaj widać tylko gałęzie i zapuszczony trochę obiekt sportowy. Ale ja to lubię. A skoro robię to dla siebie, to czemu nie miałbym się podzielić i z Wami.

 

 

ul. Maczka, ul. Słowiańska, ul. Piątkowska, ul. Szydłowska

Źródło fotografii TKKF: http://cyryl.poznan.pl

Źródło fotografii z lotu ptaka: R. Banaś

Fotografie TKKF S. Wiktora zostały wykadrowane

2 Odpowiedzi do “TKKF Winogrady na fotografiach S. Wiktora”

  1. Ten bar- blaszak to był sławny Paź. Był czynny chyba do początku lat 80 tych. Nowoczesny duży bar z tacami i taśmą przy lodówkach. W wielkich kotłach gotowały sie prawdziwe pyzy :) Surówki na talerzykach. Pełen wypas. Już dawno Paź był zamknięty a jeszcze niedawno plac zabaw funkcjonował w okolicy jako ten „koło Pazia”.
    Na Sokoła brakuje pawilonu handlowego, obecnie Biedronka. Powstał chyba 78/79.
    To ostatnie foto chyba 76/77. Resztki domów… narożnik sokoła/szydłowska i w połowie szydłowskiej pomiędzy sokoła a obornicką. No i oczywiście kilka domów, które zostały na narożniku słowiańskiej i obornickiej, obecnie maczka/piątkowska.
    Nowa historia stała się już starą historią… ;)

  2. Bar PAŹ serwował typowe jedzenie barowe, ale dość dobrej jakości. Pamiętam kotlety schabowe, różnorakie surówki oraz marzenie dzieciaków-Pepsi i Mirindę. Mimo oferty piwa, nie stał się lokalem pijaków.
    Na obrzeżu terenu kortów/boisk były wzgórki, z których świetnie się zjeżdżało na sankach. Niebezpieczne było tylko przejście z sankami przez ruchliwą Obornicką. A kawałek dalej – jedyny w okolicy sklep papierniczy na ul. Gronowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...