Plac Stawny

Plac Stawny, prawdopodobnie lata pięćdziesiąte. Może znawcy tramwajów rozszyfrują toczący się tle tramwaj? Niestety nie udało mi się dopasować zdjęcia tak jak bym chciał, a to dlatego (chyba), że fotograf stał na górce, bodajże górce powstałej przy rozbiórce kamienic stojących za nim. Nie mniej jednak, pewien zarys tego miejsca jest widoczny.

 

Stawny

 

Źródło starych fotografii: MKZ

10 myśli nt. „Plac Stawny

 1. wagon motorowy to typ Z wyprodukowany przez firmę Zieleniewski, Fitzner-Gamper w Sanoku w roku 1929 w ilości 20 szt na PeWuKę, doczepka to faktycznie P1D potocznie z racji konstrukcji(wejście po środku i dwa oddzielne pomieszczenia po bokach) „dwa pokoje z kuchnią” produkowany w latach 1929-1930 w zakładach Poznańskiej Kolei Elektrycznej przy zajezdni przy ulicy Gajowej, w sumie powstało 20 szt. Zastanawia mnie fakt kiedy zrobiono zdjęcie bo po wojnie wymieniono pantografy z pojedynczych na trapezowe a na zdjęciu jest pojedynczy… ale w jakich konkretnie latach zmieniono tego nie wiem. Te tramwaje użytkowano do początku lat siedemdziesiątych ale podlegały różnym modyfikacjom często bardzo zmieniających ich pierwotny wygląd.

  • to zdjęcie wg mnie musiało być zrobione przed 1966r. ponieważ od tego roku chodziłem do szkoły podstawowej nr 37 i nie było już żadnego skweru. Tramwaj zasłania szara bryła a był to bunkier ze stanowiskiem p-lotniczym, który to codziennie zdobywaliśmy po wyjściu z „budy”. Na bliższym planie górka z krzaczkami to bunkier z jednej strony ścięty podobnie jak ten co stoi przy stacji benzynowej na Kościelnej. Za mojej pamięci był górką z której zimą zjeżdżaliśmy na tornistrach lub sankach

  • wg mnie w pierwszym wagonie tramwaju widocznego na zdjęciu była możliwość przekładania oparcia w siedzeniach w zależności od kierunku jazdy. Czy ktoś to pamięta lub potwierdzi to?

    • To nie jest taki wagon który mam w pamięci. Siedzenia były pojedyncze i można było przekładać oparcia a przy wejściu było podwyższenie dla konduktora.

     • Ależ ma pan rację proszę spojrzeć na drugi wpis pod zdjęciem(w linku poniżej) forumowicza Stenek, wspomina o tych pojedynczych siedziskach a na zdjęciu widać miejsce konduktora i patrząc z perspektywy wchodzącego to jest na podwyższeniu, nie wszystko z dzieciństwa pamiętamy tak dokładnie, zdjęcie miało pokazać tylko mechanizm działania siedzisk przekładanych, pozdrawiam.
      http://wroclaw.fotopolska.eu/73635,foto.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...