Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Przy ulicy Lutyckiej 60, w dolinie Bogdanki, od wielu lat stoi opuszczony dom. Mijałem go setki razy, ale dopiero dziś postanowiłem go, w miarę możliwości, spenetrować. Do środka wolałem nie wchodzić. Chylące się ku dosłownemu upadkowi ściany nie zachęcały do podjęcia ryzyka.

Nieruchomość to dość okazała willa, najprawdopodobniej z pierwszej połowy XX wieku. Po pożarze blisko dekadę temu, który spowodował dalszą dewastację, zawaliły się piętra, a ściany ledwo trzymają pion. Na posesji znajdują się także resztki pomieszczeń gospodarczych oraz ceglany budynek, magazynowy prawdopodobnie.

Wydaje mi się, że całość nieruchomości została poważnie uszkodzona przez podmokły teren doliny Bogdanki, który spowodował zapadanie się ścian. Dodatkowo, dosłownie 2 metry od zabudowań przez dziesiątki lat prowadziła droga krajowa klasy A nr 2, dziś nazywana „starą dwójką” (widoczna na fotografii), i to pewnie ta droga także mocno przyczyniła się do opuszczenia nieruchomości przez mieszkańców.

Okolica jest bardzo ładna, znajduje się w zachodnim klinie zieleni. Bardzo podoba mi ten podmokły teren z martwymi drzewami, w lecie jest tam jeszcze ładniej. Okoliczne tereny zielone to z dużej mierze grunty prywatne, niestety ostatnio mocno przerzedzane przez deweloperów (vide Beskidzka/Biskupińska).