Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ulica Małe Garbary gdzie leży, każdy Poznańczyk wie, a przynajmniej powinien. Zaczyna się przy ulicy Św. Wojciech, mija ul. Bóżniczą, aby na końcu „wpaść” w ul. Garbary. Nie będę rozwodził się nad jej przeszłością. Nie mniej jednak warto wspomnieć o fakcie, że kiedyś jej północną i południową stronę zajmowały kamienice. Niektóre piękne, inne mniej urodziwe. Owe kamienice znajdowały się również przy ulicy Stawnej, na tyłach synagogi przy ulicy Wronieckiej. Większość z nich mocno ucierpiała podczas wojny i trzeba było je rozebrać.

W latach siedemdziesiątych dokończono działa destrukcji. Podjęto decyzję o budowie trasy łączącej ulicę Solną ze wschodnimi terenami miasta, ciągnąc przez niegdyś spokojna ulicę Małe Garbary wielopasmową trasę i linię tramwajową.

Niedawno okolica zyskała nową zabudowę. W trakcie budowy są kolejne, a już wiadomo, że na tym nie koniec. Choć na pewno będzie ciężko, wierzę, że uda się tej ulicy przywrócić ludzki wygląd. Teraz jest to jedna z brzydszych ulic okolic centrum.

Zapraszam do obejrzenia starych fotografii tego rejonu

Kliknij na foto, aby zobaczyć w pełnym rozmiarze.

Małe GarbaryPowyższa pocztówka z ok. 1910 roku przedstawia ulicę Małe Garbary od wschodu, czyli od ul. Garbary w stronę zachodnią – do synagogi i ulicy Wolnica. Po lewej fragment Placu Stawnego.

Poniższa pocztówka pochodzi z tego samego okresu co pocztówka wyżej. Przedstawia ona ul. Małe Garbary od strony zachodniej. Po lewej stronie szczególnie piękna kamienica na rogu ulic Małe Garbary i Bóżniczej, zburzona dopiero w późnych latach 70-tych pod trasę (zdjęcia poniżej). Zdjęcie wykonano z Placu Wronieckiego (patrz foto pod poniższym foto)

Stawna1

Plac Wroniecki, 1910 rok

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Małe Garbary 4 Bóżnicza 16 76Powyżej prace przy budowie nowej, szerokiej ulicy Małe Garbary oraz przy wyburzaniu kamienicy na rogu ulic Małe Garbary i Bóźniczej. Rok 1976.

Małe Garbary wsch 45Ulica Małe Garbary 1945 rok. Fotograf w cieniu synagogi, stoi w miejscu obecnego torowiska tramwajowego. Widok w kierunku wschodnim.

Małe Garbary 45 (2)Ujęcie na te same budynki co zdjęcie poprzednie. Ulice oczyszczone z gruzu, może rok później lub ten sam rok.

Poniżej dwa ujęcia w kierunku zachodnim z charakterystyczną wieżą kamienicy na rogu ulic Male Garbary i Bóźniczej.

Małe Garbary 45 Małe Garbary 45 (9)

Poniżej kilka ujęć okolic ulic Stawnej i Małe Garbary.

Małe Garbary 45 (8) Małe Garbary 45 (5) Małe Garbary 45 (3)Małe Garbary 45 (7) Małe Garbary 45 (6)

Małe Garbary 74
Ulica Małe Garbary, tyły synagogi, rok 1974
Małe Garbary 2 70
Ulica Małe Garbary 2, rok 1970. W tle przebija się budynek zakładów spirytusowych Akwawit przy ul. Bóźniczej
Małe Garbary 2 od podwórza 70
Ulica Małe Garbary 2 od podwórza, rok 1970. Widoczna w tle pływalnia w dawnej synagodze

Widokzwiezyratuszowejwkierunkupolnocnym1930-1 Widokzwiezyratuszowejwkierunkuwschodnio-polnocnym1930-1Synagoga Małe GarbaryŹródła fotografii: Cyryl, MKZ, NAC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...