Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Został zbudowany przez moraskich katolików w latach 1930-1931 jako przeciwwaga dla osadników niemieckich, którzy licznie zamieszkiwali wieś. Nie został w pełni ukończony, m.in. nie ma prezbiterium.

Obiekt jest jednonawowy z wieżą i zakrystią. Był kościołem filialno-pomocniczym do kościoła w Chojnicy. W czasie wojny stacjonowali w nim Niemcy. W 1941 roku kościół zniesiono i wykorzystywano na skład broni. Po II wojnie stał opuszczony aż do dziś (okresowo mieścił betoniarnię).

Obecny stan obiektu jest zły – m.in. stropy grożą zawaleniem. Przy prezbiterium istnieje podstawa po ołtarzu. Trwa konflikt (2010) między parafią i Radą Osiedla, które chcą zburzyć kościół i zbudować parking, a Stowarzyszeniem Rozwoju Obszaru Morasko-Radojewo-Umultowo, które chce rewitalizacji świątyni z przeznaczeniem na cele użytkowe.

Według Andrzeja Nowaka, poznańskiego architekta miejskiego, kościół, mimo skromnej architektury, ma duże znaczenie kulturowe dla lokalnej społeczności. Prof. Robert Ast z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu porównuje znaczenie świątyni dla Moraska, przy zachowaniu skali, do poznańskiego Wzgórza Świętego Wojciecha. Kościół jest integralną częścią panoramy Moraska od prawie każdej strony.
(wiki)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...