Chwaliszewo, ulica Czartoria

Budynek znajdujący się przy ul. Czartoria 5 jest pozostałością po zespole domów robotniczych, które powstały w latach 1899-1902. Budynek powstał w stylu inspirowanym innymi realizacjami neogotyckimi. Autor projektu jest niestety nieznany. Powstał dzięki Poznańskiej Spółdzielni Budowlanej Użyteczności Publicznej (Posener Gemeinnützige Baugenossenschaft). Zespół budynków powstał na planie litery C, zgrupowanych wokół wewnętrznego podwórza, obsadzonego zielenią. Poza mieszkaniami w kompleksie mieściło się także przedszkole dla 40 dzieci. W każdym domu znajdowała się wspólna pralnia i suszarnia. Do składowania odpadów służyły cementowe doły opróżniane przez służby miejskie oczyszczania miasta. Budynek był trzykondygnacyjny, zbudowany z czerwonej cegły, z wysokim cokołem i mieszkalnym poddaszem. W zespole mieszkalnym znajdowało się 214 małych mieszkań (jedno- i dwu pokojowych). Ubikacje umiejscowione były na klatce schodowej. Bloki nie posiadały łazienek (łaźnia mieściła się przy ul. Siennej 7). fasada ozdobiona została tynkowymi płaskimi ornamentami. Sam budynek mimo przeznaczenia, zbudowany został w nowoczesny sposób (stalowe schody, gaz i woda, belki stropowe z żelaza, balkony, itd.)

Budynek bardzo ucierpiał w walkach o Poznań w czasie II wojny światowej. Z trzech domów został tylko jeden. Jest on w bardzo złym stanie. Dodatkowo sama Czartoria jako rejon Poznania także ucierpiał w walkach w 1945 roku.

Degradację Czartorii pogłębiła regulacja Warty przez ówczesne władze, która miała miejsce w 1968 roku. Zakopano wtedy stare koryto Warty i wybudowano trasy przez mosty Bolesława Chrobrego i Mieszka I. Pozostałością starego koryta Warty jest mur oporowy w dobrym stanie znajdujący się obok domu przy ul. Czartoria 5. Zachowały się także pierścienie cumownicze, do których kiedyś cumowały barki.

Opis pochodzi ze strony http://zabytkipoznan.pl

Czartoria20140217-DSC_1212

Czartoria Czartoria 2 Czartoria 1902

1922618_682142278493867_436778595_nŹródło starych fotografii: NAC, WBC, Kube Ger (autor fotografi Zygmunt Michalski)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...